DIESELGATE

Muzyczne odrodzenie starych kumpli, którzy ponad dwie dekady temu sporo hałasowali w lokalnych zespołach metalowych i po wielu latach twórczej absencji postanowili chwycić ponownie za instrumenty.

Synteza wspólnych fascynacji muzycznych, ale również zainteresowań natury pozamuzycznej, zaowocowała powołaniem do życia DIESELGATE – zespołu  osadzonego głównie w stylistyce metalowej, jednocześnie silnie eksplorującego obszary rocka, doom metalu a nawet niebezpiecznie nawiązującego do tradycji kraut-rocka.

Nie jest nam więc obce mocne, ostre metalowe granie, choć jednocześnie nie stronimy od subtelniejszych kompozycji oraz aranżacji zanurzonych w iście kosmicznej elektronice.
Naszą twórczość można określić jako cosmic metal i jesteśmy przekonani, że każdy, kto zapoznał się z naszym dotychczasowym dorobkiem w pełni zaakceptuje to „zaszufladkowanie”. Skupiamy się głównie na własnych kompozycjach, co nie oznacza, że raz po raz nie przytrafi się nam jakiś urokliwy cover.

DIESELGATE to dla nas świetna przygoda, droga do samorealizacji nie tylko jako fani szeroko pojętej muzyki rockowo – metalowej, ale również swoiste narzędzie oddziaływania na lokalną scenę niezależną.

Historia zespołu

2015 – 2017

Pomysł wspólnego grania zrodził się zupełnie spontanicznie w maju 2015 roku. Pierwsze nieśmiałe próby potwierdzają „wspólny język”, inspiracje muzyczne oraz ujawniają liczne koncepcje, które szybko przyjmują formę pierwszych utworów. Zaczynamy gromadzić sprzęt oraz budujemy w zasadzie od zera cały „soundsystem”.

Po około roku wspólnego jammowania w pierwotnym składzie: Przemysław „Kowal” Kowalski, Sergiusz „Sergiej” Walter, Dariusz „Daras” Kutzner, Mirosław „Kopara” Renn dołącza do nas basista Jan „Jahu” Suwalski (wydarzenie to potwierdza efemeryczny epizod w naszej historii, podczas którego operatorem basu na dwóch próbach jest Piotr „Ogór” Okurowski).

W maju 2017 nasze szeregi opuszcza Sergiusz „Sergiej” Walter. We wrześniu 2017 funkcję bębniarza przejmuje Łukasz „Quasny” Kwaśny. W roku 2017 stabilizuje się obecny skład DIESELGATE.

2018 – 2020

W 2018 „wytypowaliśmy” utwory na naszą debiutancką EPkę, którą zaczęliśmy rejestrować na przełomie 2018/2019. Niestety niezliczone przeciwności natury technicznej oraz szerokorozumiana nieprzewidywalność „czynnika ludzkiego” spowodowały wydłużenie procesu nagrań, miksu i masteringu na cały rok 2019 oraz na początek 2020.

Finalnie nasza debiutancka EPka zatytułowana PULSARS została wydana w maju 2020. Wydawnictwo jest dostępne w formie digipacka i zawiera dwa utwory autorskie (INTROSTELLAR, PULSARS) oraz naszą oryginalną reinterpretację utworu MOONCHILD z repertuaru FoN.

Nagrania w większości zostały zrealizowane przez członków zespołu oraz następnie zmiksowane i zmasterowane przez Darka Tarczewskiego w szamotulskim studio face2face.

DIESELGATE cały czas poszukuje wokalisty, dlatego też głosu na naszym debiutanckim wydawnictwie użyczył gościnnie nasz kolega Rafał Koliński.

Jak na undergroundową kapelę przystało, PULSARS jest wydawnictwem całkowicie niezależnym – jego wydaniem oraz dystrybucją w 100% zajął się nasz kolektyw.

PULSARS to w zasadzie pierwszy „namacalny” i wymierny efekt naszej dotychczasowej działalności. Jest też swoistym zamknięciem pewnego rozdziału historii DIESELGATE.

Późnym latem 2020 nasza dyskografia powiększa się o wersję analogową debiutanckiej EPki, zatytułowaną RE-PULSARS. Płyta została wydana w ekstra-limitowanym, ekskluzywnym i jednorazowym nakładzie obejmującym 22 ręcznie numerowane kopie (w wersji czarnej oraz transparentnej). RE-PULSARS zawiera też zmienioną szatę graficzną oraz alternatywne wersje utworów z debiutanckiego CD.

W drugiej połowie 2020 DIESELGATE zaczyna pojawiać się również na antenach radiowych – „grają nas” w audycji „Rzywiec Trzy Winyle” (Radio Ostrowiec 95.2 FM), w legendarnej audycji Antidotum w radio prorock.eu oraz w radio-elitacafe.pl, w którym to na przełomie 2020/2021 gościmy na liście METAL TOP 30.

O dalszych planach na przyszłość, których jest mnóstwo, będziemy radośnie informować na naszej naszej stronie internetowej oraz na facebooku.

Obecny skład:

Jan ” Jahu” Suwalski – bass

Dariusz „Daras” Kutzner – gitary

Przemysław „Kowal” Kowalski – klawisze

Mirosław „Kopara” Renn – gitary

Łukasz „Quasny” Kwaśny – perkusja